Polis sahte Apple ürünleri için operasyon yaptı!

Çin’in Sichuan eyaletine bağlı Suining şehrindeki polis yetkilileri, sahte Apple Bluetooth kulaklık çetesini ortaya çıkardı. Polis, milyonlarca dolar değerinde olduğu tahmin edilen sahte Apple Airpods’ların büyük bir koleksiyonunu ele geçirdi. Bu operasyon kapsamında dokuz sahte üretim yeri, üç üretim hattı ve altı satış noktası imha edildi ve bu işlemlerle ilgili miktarın yaklaşık 167 milyon yuan (yaklaşık 23.5 milyon dolar) olduğu tahmin ediliyor.

Operasyon sırasında 69.000’den fazla sahte Apple Bluetooth kulaklık, 45.000’den fazla yarı mamul kulaklık, dört takım sahtecilik aleti ve 50.000’den fazla paketleme malzemesi seti ile 10.000’den fazla yedek parça seti ele geçirildi. Polisin açıklamalarına göre, bu sahte Apple kulaklıklarının zaten Çin’in Guangdong, Shandong, Sichuan ve Hainan gibi 10’dan fazla eyaletine ve şehrine satıldığı tespit edildi. Bu da, sahtecilik çetesinin dağıtım ağının geniş olabileceğine işaret ediyor. Şu an itibarıyla bu ürünlerin Çin dışındaki diğer pazarlara kaçırılıp kaçırılmadığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Polis sahte Apple ürünleri için operasyon yaptı!

Apple ürünleri, popülerlikleri nedeniyle sahtecilerin sık hedefi oluyor. Orijinal bir Apple kulaklığını tanımanın birkaç yolu var. Bunlardan biri görünüm incelemesi yapmaktır. Gerçek kulaklıklar Apple logosunu taşırken, sahte cihazlar bu logoyu atlayabilir. Sahte bir kulaklığın yüzey işçiliği, orijinal bir Apple kulaklığında bulacağınız kadar ince olmayabilir.

Apple kulaklığın gerçek olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da ürünün seri numarasını Apple’ın resmi web sitesinde doğrulamaktır. Kulaklıklarda seri numarası gösterilmiyorsa, bu muhtemelen sahte bir ürün olduğuna işaret edebilir. Orijinal bir Apple kulaklığında, sahtecilik yapılması zor bazı benzersiz tanımlayıcılar ve detaylı özellikler bulunur. Önemli bir nokta da satın alma kanalıdır. Eğer cihazınızı resmi kanallardan satın alırsanız, sahte bir ürün alma ihtimaliniz yoktur. Sahte Apple kulaklıklarının üretim ve satışıyla ilgili kaç kişinin tutuklandığı ve olası yasal işlemler hakkında henüz detaylı bir bilgi bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x