Manchester United’ın satışına onay çıktı

İngiltere Premier Lig yönetimi, Manchester United’ın yüzde 25’inin İngiliz iş insanı Jim Ratcliffe’e satışına onay verdiğini duyurdu. Ligin internet sitesinden yapılan açıklamada, satışa engel bir durumun olmadığı ve yönetim kurulunun işlemi onayladığı belirtildi.

FUTBOLDA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Gazeteoksijen’in haberine göre, kulübün yüzde 25’lik hissesini 1,25 milyar sterline satın alan petrokimya şirketi INEOS’un kurucusu Ratcliffe, futbol operasyonlarının kontrolünde söz sahibi olacak. 71 yaşındaki Ratcliffe, Old Trafford Stadı’na yapılacak yatırımlar için de 236 milyon sterlinlik kaynak sağlayacak.

2005’TE 790 MİLYON STERLİNE SATILMIŞTI

Glazer Ailesi Manchester United’ı 2005’te 790 milyon sterline (dönemin kuruyla yaklaşık 1 milyar 340 milyon dolara) satın almıştı. Aile, hisselerinin önce 2012’de yüzde 10’unu, sonra bir kısmını daha satmış, bu süreçte Manchester United’ın borçlarının artması kulübün taraftarlarını öfkelendirmişti. Manchester United taraftarlarının protestoları nedeniyle takımın 2021’in Mayıs ayında Liverpool’la oynayacağı maç ertelenmişti.

Kulüp, Premier Lig’de ise en son 2013’te şampiyon olmuştu. İnternet sitesi Transfermarkt’a göre Manchester United, Glazer ailesinin kulübü satın almasından bu yana transfere net 1 milyar 180 milyon sterlin harcadı.

JİM RATCLİFFE KİMDİR?

İngiltere’nin Lancashire şehrinde dünyaya gelen 71 yaşındaki James Ratcliffe, Birmingham Üniversitesi’nde aldığı kimya mühendisliği diplomasını endüstride başarı için bir sıçrama tahtası olarak kullandı. Daha sonra yönetim becerilerini London Business School’da geliştirdi. Ratcliffe, 1998’de INEOS’u kurdu ve petrokimya alanında, özellikle eski BP varlıklarını içeren bir dizi satın alma yoluyla şirketini büyüttü.

“UZUN VADEDE BURADAYIZ”

Anlaşmanın resmen duyurulması sonrası Ratcliffe yaptığı açıklamada “Buralı bir çocuk ve bu kulübün ömür boyu destekçisi olarak, Manchester United Yönetim Kurulu ile kulübün futbol operasyonlarının yönetim sorumluluğunu bize devreden bir anlaşmaya varabildiğimiz için çok memnunum” demiş ve sözlerini şöyle sürdürmüştü: “Kulübün daha da gelişmesine yardımcı olmak için INEOS Sport grubunun küresel bilgi, uzmanlık ve yeteneklerini bir araya getireceğiz ve aynı zamanda Old Trafford’a gelecekte yatırım yapılmasını sağlayacak fonlar sağlayacağız. Uzun vadede buradayız ve önümüzde titizlik, profesyonellik ve tutkuyla yaklaşacağımız pek çok zorluk ve sıkı çalışma olduğunun farkındayız. Kulübü ileriye taşımak için Yönetim Kurulu, çalışanlar, oyuncular ve taraftarlar olmak üzere kulüpteki herkesle birlikte çalışmaya kararlıyız. Ortak hedefimiz çok açık: Hepimiz Manchester United’ı ait olduğu yerde, İngiliz, Avrupa ve dünya futbolunun en tepesinde görmek istiyoruz”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x