SSK ve Bağ-Kur Emeklileri İçin Yapılacak Zammı Cem Küçük Açıkladı: Net Rakam Vererek Konuştu

Aralık ayına girilmesiyle birlikte milyonlarca emeklinin gözü maaşlarına yapılacak zam oranına çevrildi.

Hükümet, ilk olarak asgari ücrete yapılacak artış oranı için taraflarla masaya oturacak ve devamında belirlenecek rakam referans alınarak emekli ve memur zamları gündeme gelecek. TÜİK’in enflasyon verileri dikkate alınarak belirlenen SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı maaşlarına yapılacak artış oranı için en önemli verilerden biri ise 4 Kasım tarihinde açıklanacak olan kasım ayı enflasyonu olacak.

Haftalar öncesinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile baş başa bir görüşme gerçekleştiren gazeteci Cem Küçük, emekliler için yapılacak zam hakkında net rakamlar verdi.

28 Şubat’ta Meclis’te kabul edilen EYT düzenlemesiyle birlikte ülke genelinde sayıları 15 milyonu aşan emekli vatandaşlar, enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında eriyen ücretlerine ciddi bir artış oranı beklerken, Küçük tarafından açıklanan rakam milyonlarca vatandaşta şaşkınlık yarattı.

Zam oranları hakkında Küçük tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Hükümet son günlerde yaptıklarıyla bu emekli işini biraz eline yüzüne bulaştırdı. Yıl sonuna kadar en düşük maaş alanlara bir ek zam yapılmaması hataydı ancak hadi zam yapılmadı diyelim ama bari şu emekli ikramiyesi herkese verilseydi ayrım yapılmadan.

Yapılan bu politikaların ardından emeklilerden gelen tepkinin hükümet, en başta da Cumhurbaşkanı Erdoğan farkında. Bu yüzden Ocak ayında yapılacak artış için, seçimin de hesaba katılacağını düşünürsek rekor bir zam gelecek diyebiliriz.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRA OLACAK”

İlk olarak Aralık ayında asgari ücret belirlenecek. Görünen o ki asgari ücret 15-16 bin lira arasında olacaktır. Temmuz ayında yalnızca emeklilerin kök maaşlarına zam yapılmıştı. Yeni yılda seyyanen artışla en düşük emekli maaşı 10 bin lira seviyesine çekilebilir ancak bu rakam kesinlikle yeterli olmayacaktır. O yüzden en düşük emekli maaşına daha yüksek bir zam yapılması gerekiyor diye düşünüyorum.

EMEKLİ MAAŞLARI AKP İÇERİSİNDE TARTIŞMA YARATTI

AKP’nin içinde birçok yetkili, en düşük emekli maaşını asgari ücretle eşitlemeyi ya da yaklaştırmayı teklif ediyor ancak bütçenin imkanları şu anda buna pek olanak tanımayacak gibi.

Refah payı eklendiğinde ve seçimleri de dikkate aldığımızda emeklilere yüzde 52 seviyelerinde bir zam yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x