Mehmet Şimşek, basına kapalı toplantıda neler söyledi?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üç gün önce iş ve finans dünyası temsilcileri ile yemekli bir toplantıda buluştu. Basına kapalı olan toplantıda ekonomiyle ilgili soruları yanıtladı.

Sözcü yazarı Nedim Türkmen, “Basına kapalı toplantıdan yansıyanlar” başlıklı yazısında toplantıya katılanlardan aldığı bilgilerle, yemekte konuşulanlara ilişkin şu bilgileri aktardı:

“- Sayın Cumhurbaşkanımızın uyguladığımız programa tam desteği var. İster inanın ister inanmayın. Zaten ben seçim sonrasına yönelik beklentilerinizi de anlamlandıramıyorum.
Seçim sonrası da bu program aynı şekilde sürecektir, sabır ve kararlılıkla bunu uygulayacağız.

– Konut kiralamalarında kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te itecek olan düzenlemeye, önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulmayacak ve süre uzatılmayacak.
– Bir kişinin birinci evine farklı, ikinci evine farklı vergi ve evin değerine göre farklı vergi gibi uygulamaları planlıyoruz.
– Firmaların yatırım projeleri için alacakları teknoloji/strateji puanı dikkate alınarak; toplam yatırım tutarı en az 1 milyar Türk Lira’sı olan yatırım projelerine, aracı bankalar kanalıyla Yatırım Taahhütlü Avans Kredi (YTAK) tahsis edilecek vade azami 10 yıl olacak.
– Fiyatlama ve geleceğe yönelik beklentilerimizi geçmiş enflasyona değil, beklenen enflasyona göre yapacağız.
– Rezerv biriktirmeye devam edeceğiz.
– Cari açığımızın en önemli nedeni 30 milyar doları bulan altın ithalatımız.
– Geçen yılın yüksek enflasyonlu ayları, endeks hesaplamasından çıkınca; 2024 yılı ikinci yarısında enflasyonda düşme göreceksiniz.
– Bankacılar burada, hepsi iyi insanlar, ancak onlara kural koymazsak memleketin hayrını düşünmezler bildiklerini okurlar, ne yapalım hayatın gerçeği bunlar.
– Hammadde ve yarı mamul ithalatındaki yüksek gümrük vergilerinin indirimi, bu aşamada mümkün değil.
– Şimşek, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı’nın kredi kartı taksit sınırlamasına yönelik sorusuna; dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülkeyiz ve bu uygulamalar vatandaşın
gelirinden fazla harcamasına neden oluyor, bu iyi bir şey değil dedi.

– Gabar’da şu anda toplam tüketimin yüzde 3’ü petrol üretiyoruz, bu diğer yerlerdeki toplam üretim artışı ile yüzde 10’a ulaşabilir. Ancak bu tip enerji ithalatı azalmasına yönelik projeksiyonlara dayanan bir program yapmadık.

– Yabancılarla ilgili swapların açılmasına yönelik soruya; sadece sorunun farkında olduğunu söylemekle yetindi.
– Kamu borçlanmasında, sabit kuponlu araçlar ve TL ağırlıklı olarak borçlanma yapılacak.
– Kur Korumalı Mevduat uygulamasının akıbetine ilişkin soruya; bu uygulamayı piyasayı bozmadan bitireceğiz ama süre vermiyorum. Şirketlerdeki Kur Korumalı Mevduat kaynaklı vergi avantajını kaldıracağız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x