CHP lideri Özel: Şehitleri unutan anlayışla ortaklaşmayacağız

Türkiye, Irak’ın kuzeyindeki terör saldırılarında şehit olan Mehmetçikler için kahrolurken şehit cenazelerinde peş peşe yaşanan provokasyonlar tartışılıyor. Bir taraftan yerel seçim sürecine ilişkin gelişmeler gündemdeki yerini koruyor. Kamuoyu ayrıca yakın zamanda açıklanması beklenen asgari ücret için yapılacak üçüncü görüşmeye odaklanmış durumda.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, TBMM’deki bütçe maratonunun ardından düzenlenen Grup Toplantısı’nda konuşuyor. Özel, gündemdeki gelişmeleri değerlendiriyor.

– Bu yüce çatının altında ağır bir atmosferde grup toplantısı yapıyoruz. Şehit haberlerini aldıktan sonra Devrim şehidimiz Kubilay’ı andık. Ardından şehit Teğmenimizin ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. Bir babanın metaneti ve bizlere söyledikleri bir kez daha böyle bir ülkenin vatandaşı olmanın, kurucu partinin bir mensubu olmanın gururunu yaşadık. Bize ne sorumluluk düştüğünü düşünürken altı şehidimiz daha geldi. Yüreğimiz yandı, böğürümüze taş oturdu, hep beraber bu büyük acıyı yaşadık. Bir yandan kahraman ordumuza, milletimize baş sağlığı dileklerimizi iletti. Biz teröristlerle mücadele her zaman TSK’nın arkasında olduk, olmaya devam edeceğiz.

‘SORULARIMIZI ENDİŞELERİMİZİ SIRALAYACAĞIM’

– Elbette siyasi partiler böyle durumlarda takındıkları sorumluluğun yerine getirmek zorunda. Birileri süreci hasarsız atlamanın hesabı içine girdiler. Biz şehitlerimizi, askerlerimizi düşünürken Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldüler. Biz askerlerimizin durumunu milletimize anlatılmasını, parti gruplarının bilgilendirilmesini talep etti. Bölgeden çelişkili haberler gelmeye devam ediyor. Sorularımızı, endişelerimizi sıralayacağım.

– 12 vatan evladı hayatını kaybetti. O fotoğraflara bakarak, Twitter’da paylaşarak olmayacaktı. Öncelikle milli yas ilan edilsin. 3 gün bayraklar yarıya indirilsin. Bu ülke bu acıda ortaklaşsın dedik. Ama hiç oralalı olmadılar, hiç bunu hissetmediler. Bu yetkisi Suudi Kralı öldüğünde kullandılar. Bu milletin 12 evladı hayatını kaybettiğinde milli yas ilan edecek bir şey görmüyorlar.

‘ARTIK BAŞKA BİR ŞEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

– O gün ikinci altı şehidimiz geldiğinde Meclis çalışma halindeydi. O gün de Meclis’e bilgilendirme yapılmadı. Sözü alıp da bu acıda ortaklaşmak ya da bilgilendirme yapmaya bile tenezzül etmediler. Biz artık başka bir şeyle karşı karşıyayız. Bir A4, altına imza bunun altına imza atalım, milli yas ilan etmeyelim, ne yaşanıyor onu anlatmayalım. Ama bir göreviniz var A4’e imza atacaksanız, terörü kınayacağız…

‘İMZA ATMAYACAĞIMIZ’

– Gerekli bilgilendirme yapılmadan sizin sorumluluğunuza ortak olacak hiçbir şeye imza atmayacağız. Kimse şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmasın diye A4’ler üzerinde imza koyup, bir sonraki şehit cezasine kadar unutanlarla ortaklaşmadık, bundan sonra da ortaklaşmayacağız.

– ‘CHP’de iktidarla beraber olmalıydık diyenler var’ diye diyenler ya işte baksınlar grup burada. Böyle bir yanıtın bunlara verilmesi gerekiyordu. Zorlu bir döneme giriyoruz. Göğü göğüse mücadeleye giriyoruz. Bu partinin dost ateşi almak dışında bir endişesi yoktur, kimseden korkumuyoruz.

– 1984’ten beri kaç ortak bildiri imzaladık, sonucunda neyi elde ettik? Neyi çözdük? Artık insanlar bu sorunun cevabını istiyor. Artık ne ezbere iktidar ne de ezbere muhalefet. Kirlik hesaplarını iki kez yapsınlar, çünkü yanılacaklar. AKP Sözcüsü ‘Birkaç Mehmet şehit oldu diye Meclis’i toplamaya gerek yok’ diyor.

BAHÇELİ’YE ‘HAİN’ YANITI

– Bu askerlerimiz şehit olduğunda CHP Genel Başkanı’nın tiviti (Göstererek) Aynı olay olduğunu Bahçeli dedin ya… PKK’nın adını anmayan bir hain arıyorsan o Recep Tayyip Erdoğan’dır. Öyel bedave siyaset yok artık. Hain arıyorsan burada.

Sorularımız, endişelerimiz var. 20 aydır Pençe Kilit harekatı yapılıyor. Bu operasyonun amacı, hedefi ne? Ulaştıysa niye oradayız, ulaşmadıysa neden? Üs bölgelerinde uygun şekilde tahkimat yok mu? Mehmetçiğin güvenliği için başka tedbirler alınıyor mu? Gözetleme zaafiyetini giderecek ilave tedbirler alınıyor mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x