Almanya Başbakanı Scholz, göç politikasını sıkılaştırmayı kabul etti

T24 Dış Haberler

Almanya’nın Sosyal Demokrat Partili Başbakanı Olaf Scholz ve eyalet başbakanları, ülkeye artan göçü frenleme amacıyla daha sıkı yöntemler uygulanmasını kabul etti. Yeni önlemler kapsamında Almanya’daki göçmenlere yapılan sosyal yardımlar kısılacak.

Başkent Berlin’de salı sabah saatlerine kadar devam eden görüşme maratonunun ardından Scholz, yeni önlemlerin sığınma başvurularını hızlandıracağını, göçmenlerin aldığı sosyal yardımları kısıtlayacağını ve yerel toplumlara daha fazla bütçe sağlayacağını ifade etti. 

Scholz, kararın Almanya için “tarihi bir an” olduğunu söylese de hükümet koalisyonunun ikinci büyük ortağı Yeşiller, önlemlerin sığınmacıları yoksulluk içinde yaşamaya mahkum edeceğini söyledi. 

Die Zeit’a konuşan Yeşiller göç uzmanı Julian Pahlke, “Bu karar sosyal gerilimi artıracak ve entegrasyonu daha da zor hale getirecek” dedi. 

Almanya’da göç bir kez daha siyaset gündeminin en tartışılan başlıklarından biri haline geldi. The Guardian’ın aktardığına göre bu yıl Ocak-Eylül arasında Almanya’ya göç, geçen yıl aynı periyoda kıyasla yüzde 73 artış gösterdi. Almanya’nın en çok göç aldığı ülkelerin başında Suriye, Afganistan ve Türkiye geliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x